Faq

Obecnie coraz częściej w kręgu naszych zainteresowań jest prywatna opieka medyczna. Powodem zwykle jest czas i cierpliwość, której nie wszyscy mamy pod dostatkiem, aby skorzystać z publicznej służby zdrowia. Niektórzy nawet trochę z ironią i żartem twierdzą, że dziś trzeba mieć zdrowie, aby się leczyć.

Niewątpliwą zaletą prywatnych placówek medycznych jest szybki dostęp do lekarza, bezproblemowe wykonanie badań oraz zabiegów na wysokim poziomie. Oszczędność czasu, ludzkie podejście do pacjenta i możliwość szybkiej reakcji na zachodzące zmiany w naszym zdrowiu, to czynniki pozwalające często na długie zachowanie zdrowia.

System publicznej opieki zdrowotnej nie zaspokaja społecznych potrzeb w całości i jest powodem zniecierpliwienia i złości na ten stan. Dlatego, aby zadbać odpowiednio o zdrowie swoje i najbliższych w możliwie najlepszy sposób, warto zaopatrzyć się w prywatne ubezpieczenie medyczne. Zaletą takiego rozwiązania jest również oszczędność pieniędzy płatna jednorazowo jako składka, a nie przy każdorazowej wizycie.

Oczywiście polisa medyczna, to rozwiązanie długofalowe, które warto rozpocząć w młodym wieku i w dobrym stanie zdrowia. Niestety nie każdy myśli, o tym że w przyszłości takie rozwiązanie będzie potrzebne. Im starsi jesteśmy i nasze zdrowie potrzebuje większej opieki, a wraz z nią rośnie składka ubezpieczenia.

Jednak warto się nad tym zastanowić, ponieważ zyskujemy dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego, możliwość pobytu w szpitalu w komfortowych warunkach i dodatkowe pieniądze w razie leczenia szpitalnego lub po wypadku, kiedy tylko taka sytuacja zaistniej. Niestety zwykle myślimy o tym, kiedy jest już po fakcie.

Korzyści, jakie niesie prywatna polisa zdrowotna, jest wiele i warto je przemyśleć dowiadując się o możliwościach każdego ubezpieczyciela. Warto to sprawdzić przed przystąpieniem do ubezpieczenia, gdyż Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują medycznej oceny ryzyka związanego z ubezpieczeniem każdej osoby. Na podstawie takiej oceny mogą zastosować wyłączenia swojej odpowiedzialności w konkretnych przypadkach. Dotyczy to głównie chorób przewlekłych, gdzie polisa może nie obejmować ich leczenia.

Istniej sporo takich obostrzeń. Zwykle ochroną nie są objęte choroby, które wykryto przed przystąpieniem do ubezpieczenia. Często ubezpieczenia zdrowotnego nie może kupić osoba powyżej 65-tego roku życia. Wiele możliwości to dodatkowe opcje, do których należy leczenie szpitalne, czy bogatszy wariant usług. Jednak zdarza się też, że możemy skorzystać z pomocy innych placówek lub lekarzy, których nie ma na liście ubezpieczyciela, a zwrot kosztów za taką usługę możemy otrzymać po okazaniu rachunków za leczenie.

Ubezpieczyciele proponują różne rozwiązania i warianty polis medycznych. Wybierając optymalną dla siebie wersję opieki medycznej wraz z agentem, warto uwzględnić wysokość składki, która rośnie wraz z możliwościami i zakresem usług jakie otrzymamy od ubezpieczyciela.

ubezpieczenie turystyczne

Zagraniczny wyjazd na wakacje to niesamowita szansa na przeżycie przygody życia i poznania ciekawych zakątków świata. Nikt z nas nie liczy się z tym, że beztroski czas urlopu może zakończyć się sytuacja, której nikt nie miał na myśli. Fatalny scenariusz to nie nasza domena, jednak brak odpowiedniego zabezpieczenia w postaci polisy, w przypadku choroby, wypadku lub niefortunnego zbiegu okoliczności to niewłaściwy sposób na udane wspomnienia.

Dlatego warto zadać sobie pytanie – czy zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne?

Choroba nie wybiera, ani osób, ani czasu… może się to stać w każdym miejscu świata w najmniej oczekiwanym dla Ciebie momencie. Jeśli posiadasz polisę turystyczna i skontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem, otrzymasz informację o najbliższej placówce medycznej, otrzymasz transport do nich i pomoc, a także pokrycie kosztów leczenia. Podróżując po Europie nie jesteś skazany na publiczne placówki opieki medycznej, w której będzie honorowana karta EKUZ z jej podstawowym zakresem.

Jeśli podczas pobytu w szpitalu zapadnie decyzja o konieczności powrotu do kraju, musisz się liczyć z dużym wydatkiem bez odpowiedniego assistance. Posiadając polisę turystyczną Twój transport medyczny do Polski pokryje ubezpieczyciel.

Szeroki zakres assistance może zapewnić Ci też uniknięcie kłopotów, kiedy jesteś kierowcą lub jedynym opiekunem podczas wakacyjnej wycieczki. Ubezpieczyciel wtedy organizuje opiekuna dla nieletnich dzieci, kierowcę, który odwiezie do domu rodzinę lub będzie kontynuował podróż, a nawet przyjazd i pobyt osoby towarzyszącej choremu w trakcie choroby.

Gdybyś wybierał się w góry najlepiej zwróć uwagę na koszty ratownictwa i poszukiwania górskiego, które pokryje ubezpieczyciel. Zdecyduj się na możliwie najwyższy wariant limitu, gdyż koszty akcji poszukiwawczej za granicą są wysokie i mogą dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy.

Zbieg nieszczęśliwych sytuacji, chwila nieuwagi i wypadek gotowy, lecz ubezpieczenie od NNW pomoże przetrwać czas zwolnienia chorobowego, rehabilitację i będzie rekompensatą za nieudane wakacje i okres niezdolności do pracy.

Szkoda lub wypadek może być także Twoim udziałem, ale spotka innego uczestnika drogi lub właściciela sprzętu, którego używa Twoje dziecko. Winę ponosi wówczas rodzic, a ubezpieczenie OC gwarantuje zadośćuczynienie. kontakt z ubezpieczycielem załatwia Twoją sprawę.

W takich sytuacjach, możesz też dzięki ubezpieczycielowi liczyć na pomoc tłumacza, prawnika, odzyskać swój bagaż lub zgłosić zagubienie dokumentów, co znacznie ułatwi trudności z tym faktem związane.

A gdyby nawet z powodu choroby lub nagłej decyzji Twojego pracodawcy wyjazd nie doszedł do skutku, możesz liczyć na zwrot kosztów wyjazdu i zakwaterowania. Cały pakiet możliwości w oczekiwaniu na upragniony wyjazd zagraniczny, pomoże Ci spać spokojnie, choć po powrocie i tak będziesz jeszcze długo wspominać swoje przeżycia z emocjami.

Pamiętaj, aby przed zakupem polisy turystycznej dokładnie sprawdzić zakres oferowanych usług wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i dostosować go do swoich potrzeb( sport, choroby przewlekłe, czy praca za granicą), konsultując wybór ze swoim agentem.

ubezpieczenie roweru

Rowery i rowerzyści znajdują się na poboczu autostrady biorąc pod uwagę ubezpieczenia samochodowe. Towarzystwa ubezpieczeniowe często w szerokiej gamie ubezpieczeń zapominają o rowerzystach, gdyż ci ostatni nie mają obowiązku ubezpieczania siebie oraz ubezpieczenia jednośladów.

Często spotykamy się z opcją dodatkową przy okazji ubezpieczania innych posiadanych przez nas dóbr. Nie można jednak oczekiwać, aby każdy rowerzysta wykupił polisę mieszkaniową lub ubezpieczył dom, aby ubezpieczyć rower i siebie, jako kierującego jednośladem.

A jakie oczekiwania stawiamy towarzystwu ubezpieczeniowemu? Jaka byłaby najlepsza polisa dla rowerzysty? Najlepiej gdyby rower został ubezpieczony nie tylko od kradzieży z lokalu, w którym się znajduje, ale także i z dowolnego miejsca poza nim, włącznie z próba rabunku i odebrania go siłą. Każdemu rowerzyście zależy także, aby jego rower w wyniku zdarzenia losowego lub wypadku mógł powrócić do swojej dawnej postaci.

Ale odbiegając nieco od samego roweru warto też pomyśleć o własnym życiu i zdrowiu, które ma większą wartość od najdroższego roweru. Dlatego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, choć trochę pomoże w najcięższych chwilach po wypadku i podczas powrotu do zdrowia.

Zdarzyć się może też, że nie tylko my ucierpimy podczas wypadku… Jadący rowerem może uszkodzić inny pojazd drogowy, doprowadzić do wypadku innych uczestników ruchu lub też potrącić pieszego. Jeden nierozważny manewr rowerzysty może doprowadzić do jego bankructwa w przypadku braku ubezpieczenia OC.

Wygląda na to, że chcąc ubezpieczyć rower od zniszczeń i kradzieży, siebie i ewentualnych poszkodowanych musimy zdecydować się na trzy ubezpieczenia: casco rowerowe, NNW oraz OC. Jednak nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają już odpowiednie produkty, pozwalające na ubezpieczenie casco, NNW oraz OC, ale także bagażu na terenie Polski z możliwością rozszerzenia polisy również poza granice RP, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którzy planują spędzić aktywne wakacje, podróżując na rowerze.

O wszystkie możliwości związane z ubezpieczeniem roweru i rowerzysty warto pytać agenta, który może przedstawić nam odpowiednią polisę. Warto też sprawdzić dokładnie OWU polisy, aby nie być zaskoczonym w chwili zdarzenia, że pokrycie szkody przewyższa możliwości i sumy ubezpieczenia.

Standardowe ubezpieczenia turystyczne nie obejmują zwykle ochroną finansową zdarzeń wynikłych z uprawiania zimowych sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych. Z powodu zwiększonego ryzyka wypadku i powstania szkody, ubezpieczenie turystyczne dla osoby uprawiającej sport na pewno będzie droższe

Ponieważ z odpowiedzialności wyłączone są także typowe sporty zimowe, często nie zdając sobie z tego sprawy ubezpieczony jest zawiedziony z chwilą uzyskania odszkodowania z tytułu poniesionego wypadku. W momencie podpisania dodatkowej klauzuli zaczyna obowiązywać odpowiedzialność ubezpieczyciela za skutki takich wypadków, które powstały podczas amatorskiego, wyczynowego lub zawodowego uprawiania sportu zimowego.

Przed ubezpieczeniem siebie i rodziny warto dokładnie sprecyzować cel wyjazdu i określić, czy i jakiego rodzaju sporty będziemy uprawiać wypoczywając aktywnie zimą? Wówczas należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby być pewnym, jakie sporty zostały sklasyfikowane przez naszego ubezpieczyciela jako sporty wysokiego ryzyka.

W celu obliczenia ryzyka, to ubezpieczyciel ustala klasy sportów zimowych, które może uprawiać ubezpieczony w ramach wybranej polisy. W związku z tym, że pomiędzy poszczególnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w zakresie ubezpieczenia sportów zimowych istnieją znaczne różnice, dokładne czytanie umów ze zrozumieniem jest wyjątkowo ważne. W umowach tych można także znaleźć definicje wyczynowego lub zawodowego uprawiania sportu. Wszelkie wątpliwości należy ustalić ze swoim agentem lub ubezpieczycielem.

W przypadku, kiedy zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne po raz pierwszy, powinieneś przed ubezpieczeniem upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego i poddać się w tym celu wszelkim potrzebnym badaniom. W przypadku stwierdzenia po wypadku, że ubezpieczony w związku ze stanem zdrowia nie powinien próbować uprawiać sportów wysokiego ryzyka, nie otrzyma on od ubezpieczyciela odszkodowania za poniesione straty.

Jeśli natomiast dopełnisz wszelkich formalności i zdecydujesz się na uprawianie sportów ekstremalnych i będziesz ubezpieczony to możesz spokojnie spać przed jak i podczas wyjazdu zimowego, a w razie jakichkolwiek zdarzeń powinna czekać na Ciebie udostępniona przez towarzystwo Centrala Alarmowa, która pozwoli na uniknięcie problemów i umożliwi pomoc powypadkową.

ubezpieczenie nnw dla uczniów

Wrzesień to miesiąc, w którym rozpoczyna się rok szkolny dla dzieci i początek wydatków dla ich rodziców. Jednym ze składników wyprawki szkolnej dla uczniów jest ubezpieczenie NNW.

Każdy rodzic otrzymując od szkoły ofertę zakupu ubezpieczenia NNW dla ucznia i chce wiedzieć czy warto się na tą ofertę zdecydować, co zapewnia taka ochrona i jak dużo ona kosztuje?

Bardzo często ubezpieczenie NNW dla ucznia jest w szkole oferowane w dość atrakcyjnej cenie. Oczywiście wiąże się to z dużą ilością ubezpieczanych uczniów. Niestety może to również oznaczać wąski zakres usług chroniących dziecko oraz niskie sumy odszkodowań. A przecież polisa NNW ma sens wtedy, gdy dobrze chroni ucznia i w przypadku nieszczęśliwego wypadku zapewni odpowiednie uposażenie.

Często rodzice, gdy już dochodzi do wypadku są niemile zaskoczeni szkolną ofertą w porównaniu z pełną ofertą NNW.

Polisa NNW może obejmować urazy, złamania, udar, zawał, a nawet śmierć ubezpieczanego. Z tytułu ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków można oczekiwać świadczeń za uszczerbek na zdrowiu, zwrotu kosztów leczenia, zasiłek, a nawet pokrycia zakupu sprzętu ortopedycznego. Oczywiście przed wyborem polisy NNW dla dziecka należy zapoznać się z zakresem ochrony objętym wybraną opcją ochrony.

Jednak tylko indywidualny wybór ubezpieczenia NNW zapewnia odpowiednią ochronę dla dziecka. Jego cena też może być ciekawsza w pakiecie z inna polisą np. na ubezpieczenie mieszkania.

Rodzaj polisy na życie, tak jak i jej cena jest uzależniony od wielu czynników. Orientacyjne koszty ubezpieczenia na życie powinien podać nam agent wybranego towarzystwa. Na tą wartość mają wpływ dwie podstawowe kryteria, które mają wpływ na ryzyko ubezpieczenia – stan zdrowia oraz wiek ubezpieczonego.

Zwykle wraz z wiekiem lub zgodnie z sytuacją zdrowotną może rosnąć składka ubezpieczenia. Ankieta medyczna oraz dodatkowe badania medyczne pozwalają towarzystwu na stwierdzenie ryzyka wystąpienia choroby u klienta, czy też realnej utraty życia w trakcie trwania ubezpieczenia. W obu przypadkach istnieje możliwość wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Dlatego bierze on pod uwagę każdy z tych składników jako składowa wysokości ubezpieczenia i wysokości samej jego składki.

Oznacza to po prostu, że im wyższe jest ryzyko dla ubezpieczyciela, tym wyższe koszty będzie ponosił ubezpieczony z tytułu ubezpieczenia. Sugestią każdego ubezpieczyciela zwykle jest ubezpieczenie delikwenta jak najwcześniej. Odpowiadając na pytanie „dlaczego?” możemy się domyślać, że chciałby jak najwięcej zarobić na płaconych składkach. Ale po przemyśleniu dojdziemy do wniosku, że osoby młode, które raczej w mniejszym stopniu są narażone na większość chorób, zapłacą niskie stawki za cały okres trwania polisy, pod warunkiem braku zmian w czasie jej trwania.

Dlatego też rozwiązanie to jest najrozsądniejsze z punktu widzenia i ubezpieczyciela, i ubezpieczającego, choć większość ludzi w młodości nie myśli zwykle o realnej potrzebie funkcjonowania takiego ubezpieczenia w ich życiu.

Nie oznacza to jednak, że osoba starsza, która przechodziła poważna chorobę, nie powinna się ubezpieczyć na życie. Wręcz przeciwnie, tym bardziej powinna, a prawdopodobieństwo powodzenia podpisania polisy jest tym większe im dłuższy jest okres upływający od wyzdrowienia. Wniosek takiej osoby jest rozpatrywany indywidualnie i indywidualna jest oferta w tej sytuacji, jeśli podpisanie polisy nie zostanie całkiem odrzucone przez zakład ubezpieczeń. Często jest analizowana dokumentacja medyczna klienta i są wykonywane specjalistyczne badania opłacane przez ubezpieczyciela. Po kilkumiesięcznej procedurze towarzystwo podejmuje decyzję w sprawie polisy na podstawie szczegółowej analizy ryzyka. Kolejna rzeczą jest fakt, że odmowa jednego ubezpieczyciela nie przekreśla szansy na ubezpieczenie u innego. Dlatego nie należy rezygnować z ubezpieczenia, tylko poszukać towarzystwa, które nas ubezpieczy, ze względu na inne kryteria i indywidualne wymagania polisy.

Widać z tego, że ubezpieczenie osoby po trudnych przejściach zdrowotnych nie jest prostą sprawą, a ubezpieczenie w młodym wieku, gwarantuje niższą składkę i da pewność ochrony w przypadku zdiagnozowania poważnej choroby w odległej przyszłości. Dokładnie temu ma służyć ubezpieczenie.

ubezpieczenie mieszkania

Porównując oferty towarzystw ubezpieczeniowych napotykamy często na zaakcentowane pozytywne strony polisy. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia mieszkań. Większość ubezpieczycieli prześciga się w tworzeniu pozytywnych stron względem konkurencji i kusi nimi swoich klientów.

Mniej przyjemnymi aspektami polisy mieszkaniowej musi się zająć sam kupujący, gdyż wszelkie rozbieżności i kruczki w ofertach omawiane są treści ogólnych warunków umowy ubezpieczenia.

Jednym z takich mankamentów są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Są to swego rodzaju przypadki, kiedy na podstawie umowy ubezpieczenia w następstwie zdarzenia za powstałą szkodę zakład ubezpieczeń nie odpowiada. We wszystkich towarzystwach, podczas wnikliwej lektury umów ofert ubezpieczeń majątkowych można wyśledzić szerokie katalogi wyłączeń ochrony ubezpieczenia. Często są one na pozór bardzo podobne, ale można w nich zauważyć istotne różnice.

ubezpieczenie domu

Poza tym podczas decyzji o zakupie polisy mieszkaniowej warto sprawdzić podpunkt dotyczący wyróżnionych rzeczy zaliczanych do drogocennych. Wyłączenie ich z polisy nieruchomości przez towarzystwo ubezpieczeniowe może oznaczać utratę ich na zawsze podczas kradzieży, czy zniszczenia. Oczywiście zawsze możemy je ubezpieczyć osobno, co warto rozważyć jeśli są to cenne rzeczy dla ubezpieczającego.

Ubezpieczyciel może także odmówić wypłaty odszkodowania lub je wypłaci w mniejszej kwocie jeśli postępowanie wykaże, że ubezpieczający nie zastosował się do warunków podpisanej umowy.

Polisa mieszkaniowa może też zapewnić nam ochronę od nieprzewidzianych zdarzeń losowych, jak pożar, powódź, czy huragan. Wówczas także musimy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu warunków umowy i sum ubezpieczenia jak również składek, które płacimy. Można je obniżyć poprzez rozszerzenie zakresu ubezpieczenia w pakiecie łącznie z ubezpieczeniem komunikacyjnym.

ubezpieczenie nieruchomości

Jeśli już wybrane ubezpieczenie domu, mieszkania lub nieruchomości jest przeczytane i podpisane, aby mieć spokojny sen należy być terminowym w płaceniu składek, zgłaszać ubezpieczycielowi zdarzenie w terminie, nie zacierać śladów po kradzieży do czasu przybycia policji i oceny szkód, oraz zgłaszać ubezpieczycielowi listę rzeczy drogocennych wraz z potwierdzeniami o ich posiadaniu.

ubezpieczenie komunikacyjne

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa takie same warunki i wykluczenia ubezpieczenia OC dla każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Podstawą jest jak zwykle cena, która jest elementem charakterystycznym dla danego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenia OC są obowiązkowe dla każdego kierowcy i kierowanie się tylko ceną nie byłoby rozważne. Obecnie większość TU proponuje do tegoż ubezpieczenia dla kierowców jakąś wartość dodaną, jak na przykład ubezpieczenie szyb, bagażu, opon, NNW, lub Assistance.

ubezpieczenie samochodu

Sprawa wyboru ceny i dodatków ubezpieczenia OC jest prosta, jeśli mamy zamiar wykupić tylko wariant obowiązkowy. W przypadku zakupu AC, NNW i Assistance już wybór nie jest taki prosty. Z uwagi na szeroką i często zróżnicowaną ofertę, wysokość składki dowolnej kompilacji tych ubezpieczeń przestaje być wyznacznikiem ich opłacalności.

Tak jak w każdej życiowej sytuacji nie ma idealnych środków uniwersalnych. Również w przypadku, gdy wybieramy ubezpieczenia komunikacyjne mamy do przeanalizowania nasze potrzeby, uwarunkowania i zaplecze finansowe. Które ubezpieczenie komunikacyjne wybrać? To najlepsze dla nas…

assistance

Zbyt szeroki zakres ubezpieczenia może obciążyć nasz budżet, a niedokładne oszacowanie zagrożeń z kolei może jedynie przysporzyć rozczarowania jeśli zawarcie polisy okaże się nieopłacalne. Na wartość ubezpieczenia poza naszymi potrzebami i decyzją mają wpływ również marka i wiek samochodu, czy możliwość uzyskania zniżek z racji dłuższej i pozbawionej wypadków historii.

W przypadku, gdy zakres wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela wyklucza najważniejsze dla nas kwestie należy jak najszybciej poszukiwać innej oferty bez względu na bardzo atrakcyjną cenę. Natomiast jeśli ubezpieczenie komunikacyjne, oferowane przez godnego zaufania ubezpieczyciela, spełnia nasze najważniejsze wymagania, a te w których możemy pójść na kompromis są względnie ciekawe i wysokość składki nas nie przeraża, to znaczy, że jest to oferta godna przemyślenia.

ubezpieczenie pracowników i firm

Stając się przedsiębiorcą bierzesz własny los w swoje ręce. Nie wiesz jednak co przyniesie przyszłość. Aby była bezpieczna i pewna, warto w realizacji tego zadania wybrać wsparcie jakim jest polisa dla firm.

Biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonego przedsiębiorstwa, które jest dużym wyzwaniem dla właściciela, wiążącym się z poświęceniami i wyrzeczeniami, najpopularniejsze ubezpieczenia MSP często pokrywają się z produktami przeznaczonymi dla klienta indywidualnego.

ubezpieczenie biura firmy

Przedstawiciele ubezpieczeniowi z tego segmentu zwykle decydują o ubezpieczeniu siedziby firmy wraz z ich majątkiem, np sprzętem elektronicznym. Oferta ubezpieczycieli w tym zakresie jest dość bogata i zapewnia produkty pasujące do różnych potrzeb przedsiębiorców. Należy zwrócić uwagę, aby polisa chroniła przed zaskakującymi kosztami naprawy i zniszczenia mienia od pożaru, zalania, czy kradzieży.

ubezpieczenie magazynu i towaru

W tej grupie znajdują się ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) wszelkich branż i PKD Firmy. Firmy budowlane, produkcyjne, transportowe, usługowe. ubezpieczenia OC obowiązkowe (lekarz, architekt, zarządca, inżynier, inne)

ubezpieczenie maszyn i urządzeń

Wszyscy przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę ewentualne wypadki i błędy, które mogą zdarzyć się każdemu i zastanowić się nad ubezpieczeniem własnych interesów prowadzonej przez siebie działalności.

Większe firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują kilka wariantów ubezpieczenia dla przedsiębiorstw, zajmujących się transportem. Ubezpieczenie dla przewoźników, spedytorów i innych przedsiębiorstw zwiazanych z transportem zwykle zawierają prezyzyjny zapis ryzyka i wylączeń. Dlatego porównanie warunków umowy poszczególnych ubezpieczycieli nie nalerzy do rzeczy prostych.

Kiedy możliwości jest tak wiele, koniecznie trzeba sie zastanowić przed czym chcielibyśmy ubezpieczyć transportowany towar. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów, a dodatkowo ewentualnych nieporozumień i strat. Najlepszym sposobem jest kontakt ze specjalistą – przedstawicielem kilku towarzystw, który pomoże nam dobrać odpowiednią ofertę, zgodną z potrzebami naszej firmy i transportowanego mienia.

Na co należy zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie zawodowe jako zabezpieczenie finansowe licencji transportowej.

Sprawdź, jakie wymogi formalne należy spełniać, prowadząc firmę transportową. Dzięki wskazówkom przedstawiciela dowiesz się m. in: jakie warunki musi spełniać Twoja firma, aby została Ci wydana licencja transportowa.

Ubezpieczony:

  • Osoba-firma ubiegająca się o wydanie licencji/zezwolenia przez właściwy organ administracji państwowej na świadczenie usług transportu drogowego w zakresie przewozu rzeczy i osób.
  • Osoba-firma posiadająca ważną licencje/zezwolenie wydaną przez właściwy organ administracji państwowej na świadczenie usług transportu drogowego w zakresie przewozu rzeczy i osób.

Zakres ubezpieczenia:

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zobowiązania lub roszczenia finansowe wysunięte wobec Ubezpieczonego na podstawie zakresu określonego w art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r., ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającego Dyrektywę Rady 96/26 WE, w związku art. 3 ust. 1. lit. c, tego rozporządzenia.

Suma gwarancyjna zgodna z rozporządzeniem:
9000 EUR za pierwszy pojazd oraz;
5000 EUR za każdy następny pojazd.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora.

ochrona spedytora przed roszczeniami osób trzecich, które w związku z niewykonaniem, lub nienależytym wykonaniem umowy spedycji poniosły szkodę majątkową.
Ubezpieczeniem objęte są następujące czynności związane ze spedycją towaru:

  • składowanie towaru (nie dłużej niz. 30 dni),
  • pakowanie i przepakowywanie towaru,
  • kontrola ilościowa i wagowa towaru,
  • kontrola stanu przesyłki,
  • przygotowanie dokumentów do wysyłki towaru,
  • odprawa celna towaru,
  • załadunek i wyładunek towaru.

Ubezpieczenie OCP w transporcie międzynarodowym.

Ubezpieczenie OCP w transporcie międzynarodowym
za całkowite lub częściowe uszkodzenie lub utratę przesyłki w transporcie międzynarodowym.
Dodatkowo polisa obejmuje ochroną:

  • koszty obrony prawnej i koszty sądowe
  • koszty, przewoźnika, by zmniejszające rozmiary szkody lub zapobiec jej wystąpieniu
  • \koszty przewoźnika w związku z koniecznością przeładunku towaru lub jego przechowywania.

Rozszerzenia uzupełniające:

  • szkody powstałe w towarach niebezpiecznych sklasyfikowanych w Umowie ADR,
  • szkody w łatwo psujących się artykułach żywnościowych,
  • szkody powstałe w czasie przewozu przesyłek podwyższonego ryzyka takich jak: sprzęt AGD, sprzęt RTV, sprzęt komputerowy, tytoń przetworzony, alkohol itp.
  • szkody powstałe w przesyłkach przewożonych na terenie krajów takich jak Rosja, Ukraina, itp.

Ubezpieczenie OCP w transporcie krajowym.

Za całkowite lub częściowe uszkodzenie lub utratę przesyłki w transporcie krajowym.
Dodatkowo polisa obejmuje ochroną:

  • koszty obrony prawnej i koszty sądowe
  • koszty, przewoźnika, by zmniejszające rozmiary szkody lub zapobiec jej wystąpieniu
  • koszty przewoźnika w związku z koniecznością przeładunku towaru lub jego przechowywania

Rozszerzenia uzupełniające :

  • szkody powstałe w towarach niebezpiecznych sklasyfikowanych w Umowie ADR,
  • szkody w łatwo psujących się artykułach żywnościowych,
  • szkody powstałe w wyniku kradzieży i rozboju,
  • szkody powstałe w czasie przewozu przesyłek podwyższonego ryzyka takich jak: sprzęt AGD, sprzęt RTV, sprzęt komputerowy, tytoń przetworzony, alkohol itp.

Ubezpieczenie CARGO chroni właściciela.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wszelkiego rodzaju ładunki, w szczególności towary, surowce, półprodukty, wyroby gotowe będące przedmiotem wymiany handlowej. Ubezpieczeniem objęte jest mienie przewożone wszelkimi środkami transportu w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Polisa obejmuje wszystkie fazy przewozu wraz z niezbędnymi czynnościami przeładunkowymi mienia i jego składowaniem przejściowym, trwającym nie dłużej niż 14 dni na trasie transportu. Dodatkowo ubezpieczeniem może być objęty również okres dokonywania załadunku lub wyładunku.

Ubezpieczenie mienia przewożonego transportem przez właściciela ładunku lub zawodowego przewoźnika w transporcie krajowym lub międzynarodowym może być zawarte w zakresie podstawowym, rozszerzonym, lub pełnym.

Rozszerzenia uzupełniające transportu krajowego

  • ograniczony: zdarzenia losowe, wypadek środka transportu, rabunek (rozbój), kradzież z włamaniem oraz kradzież z włamaniem z jednoczesnym zaborem środka transportu),
  • nieograniczony: szkody polegające na utracie, ubytku lub uszkodzeniu ładunku podczas jego przewozu oraz załadunku i rozładunku, powstałe wskutek jednego lub wielu nagłych, niespodziewanych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń.

Kabotaż w transporcie drogowym.

Kabotaż w transporcie drogowym to przewóz między miejscami położonymi na terenie tego samego kraju UE przez przewoźnika zarejestrowanego za granicą. Przykładem jest transport wykonywany przez polskiego przewoźnika na innego kraju UE pomiędzy miastami tego kraju.

Przykre sytuacje potrafią nas czasem zaskoczyć. Warto być wtedy przygotowanym, ale decyzję o takim wyborze trzeba podjąć od razu. Dlaczego? Ponieważ wykupienie polisy od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków nie jest możliwe po fakcie. Ubezpieczenie NNW może chronić Ciebie, a także Twoją rodzinę.

Musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest dobrowolne i tylko Ty masz wpływ na to, czy skorzystasz z oferty ubezpieczeniowej towarzystw w odpowiednim momencie i opcji dogodnej dla Ciebie… czy nie. Im wcześniej się na to zdecydujesz tym większe możliwości możesz otrzymać.

Polisa taka może obejmować różne wypadki i incydenty – od najprostszych sytuacji powstałych w związku z ruchem pojazdów przy wsiadaniu bądź wysiadaniu z pojazdu, przez zwrot kosztów nabycia protez i środków pomocniczych, odszkodowania następstwa zawałów serca i udarów mózgu, aż po świadczenie z tytułu śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Indywidualne polisy NNW są przeznaczone dla każdego, a zalecane zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, studentów i osób starszych, u których nie trudno o złamanie lub inny uszczerbek na zdrowiu. Istnieją także grupowe ubezpieczenia dla szkół, pracowników lub pasażerów i kierowców. Czeto są to ubezpieczenia wymagane, a jednocześnie tanie, lecz niekiedy okrojone w swoje możliwości w stosunku do ubezpieczeń indywidualnych.

Oczywiście jak w każdym przypadku istnieją wyłączenia i odstępstwa od wypłat dla osób uprawiających na przykład wyczynowe sporty, czy osób uzależnionych od alkoholu, nie podejmujących leczenia chorób zawodowych lub prowadzących pojazdy bez uprawnień.

Oferta towarzystw, choć różna warta jest przemyślenia, nawet gdy kupujemy polisy u kilku ubezpieczycieli, aby uzupełnić braki w ofertach wszystkich, bo w przypadkach oczywistych i pokrywających się otrzymamy odszkodowanie od kilku ubezpieczycieli. Poza tym sami wybieramy zakres sumy ubezpieczenia, kierując się kosztami i potrzebami, a dodatkowo mamy do dyspozycji odpowiednio szeroki zakres, który często obejmuje zdarzenia zaistniałe nie tylko na terenie Polski, ale i za granicą.

Aby sobie uzmysłowić koszty składki warto wziąć pod uwagę odszkodowanie. Przy uszczerbku zdrowia, który wyniesie 1% otrzymamy od 10000zł – 100zł, a dla 200000zł odszkodowania każdy jeden uszczerbek „wyceniony” na 1% utraty zdrowia wyniesie już 2000zł. Jednak składka będzie wyższa niż w przypadku pierwszego wariantu.

Wybór polisy zależy od nas i warto ją podpisać z agentem, do którego mamy zaufanie, i który wprowadzi nas w szczegóły i ograniczenia wybranej przez nas oferty.